Ocena stanu zdrowia konia

Ocena stanu zdrowia konia

Regularne sprawdzanie parametrów życiowych konia, pomoże ci ustalić punkt odniesienia dla monitorowania jego zdrowia. Skorzystaj z naszego podręcznego przewodnika i wprowadź nasze porady w życie.

Wiedząc, co jest normą u twojego konia, możesz zauważyć zmianę i w razie potrzeby uzyskać profesjonalną pomoc, zanim stanie się poważnym problemem. Sprawdzaj poszczególne zachowania konia raz w tygodniu i zapisuj je. Następnie sprawdzaj je regularnie i notuj, czy jego zachowanie się zmienia.

Częstotliwość oddychania

Układ oddechowy twojego konia jest dobrze naoliwioną maszyną, pozwalającą na maksymalną wydajność przy minimalnym wysiłku – niezbędnym do ciężkiej. Praca oddechowa lub bardzo wysoki odsetek oddechów jest wyraźnym wskaźnikiem problemu w płucach lub może być sygnałem bólu.

Zdrowa częstość oddechów jest bardzo powolna, ponieważ pojemność płuc twojego konia jest znacznie większa niż u człowieka. W spoczynku powinien mieć 10-20 oddechów na minutę. Ta częstotliwość wzrasta, gdy ciężko pracuje lub gdy bada obiekt przez jego wąchanie.

Obserwuj klatkę piersiową i brzuch konia. Policz jego oddechy poprzez obserwację ruchu jego boków. Możesz też trzymać rękę przy nozdrzach, aby poczuć oddech. Policz liczbę oddechów przez 30 sekund, a następnie pomnóż przez dwa. Wdech i wydech liczą się jako jeden oddech.

Temperatura

Podobnie jak u ludzi, wysoka temperatura może wskazywać na chorobę lub infekcję.

Zdrowy dorosły koń powinien mieć temperaturę 37,2-38,3 ° C. Regularne jej mierzenie pomoże ci ustalić, jaka jest przeciętna wartość dla twojego konia. Należy pamiętać, że temperatura może się zmieniać pod wpływem gorącej pogody lub ćwiczeń fizycznych. Mierz ją więc wtedy, gdy twój koń odpoczywa.

Twój koń powinien być przywiązany lub trzymany przez cały proces, a ty powinieneś bezpiecznie stać z boku. Użyj niewielkiej ilości wazeliny na końcu termometru jako środka poślizgowego i włóż ją do odbytnicy pod kątem 45 ° Nie usuwaj go, dopóki nie wyemituje dźwięku. Jeśli korzystasz z termometru rtęciowego, potrząśnij nim delikatnie przed włożeniem i pozostaw na 60 sekund.

Częstotliwość bicia serca

Zdrowy koń w spoczynku ma wolniejsze tętno niż człowiek. Wzrost liczby uderzeń na minutę może wskazywać na strach, podekscytowanie, ból lub chorobę. Zwykle im wyższe tętno, tym poważniejszy problem. Mniejsza niż przeciętna częstotliwość bicia serca jest problemem, tylko wtedy, gdy nie jest to normą dla twojego konia. Ważne jest więc, aby wiedzieć, czego się spodziewać, gdy zaczniesz ją mierzyć.

Zwykle koń pozostający w stanie spoczynku ma tętno wynoszące 28-44 uderzeń na minutę. Niezwykle sprawny koń (na przykład koń wyścigowy), będzie miał wyższy poziom wydolności tlenowej i zdolność do cyrkulacji większej ilości krwi z każdym uderzeniem serca. Oznacza to, że ​​jego tętno spoczynkowe może być znacznie niższe. Częstość akcji serca wynosząca 20 może nie być nienormalna w przypadku tego typu koni.

Jeśli masz stetoskop, trzymaj go tuż za lewym bokiem konia i policz ile uderzeń serca usłyszysz w 15 sekund. Pomnóż tę liczbę przez cztery, aby obliczyć liczbę uderzeń na minutę.

Jeśli nie masz stetoskopu, możesz pobrać odczyt z tętnicy żuchwowej. Aby to zrobić, włóż palce pod szczękę konia, w przestrzeń między jego policzkami. Wewnątrz jego kości policzkowej, znajdziesz dużą, podobną do liny strukturę – to jest tętnica. Naciśnij lekko, aż poczujesz puls. Odczytaj impuls tylko przy pomocy palca wskazującego lub środkowego – kciuk ma swój własny puls, którego odróżnienie może być trudne. Policz ile uderzeń odczujesz przez 15 sekund.

Dziąsła

Dziąsła twojego konia są największym płótnem, na którym można obserwować jego błony śluzowe (obecne są również w wyściółce jego nozdrzy i oczu). Twoje obserwacje mogą dać ci wgląd w poziom jego krążenia i nawodnienia.

U zdrowego, nawodnionego konia, błony śluzowe będą łososiowe i wilgotne. Jego czas napełniania naczyń włosowatych będzie krótszy niż dwie sekundy. Niezwykle blade dziąsła mogą być wskaźnikiem niedokrwistości. Natomiast czerwone dziąsła mogą być spowodowane zakażeniem lub wstrząsem. Szare lub zabarwione na niebiesko dziąsła mogą wskazywać na poważniejszy wstrząs lub chorobę, a żółte dziąsła są związane z problemami z wątrobą. Kapilarny czas napełniania dłuższy niż dwie sekundy może wskazywać na problem z krążeniem lub odwodnienie.

Podnieś górną wargę konia, aby zobaczyć jego dziąsła i obserwować ich kolor. Aby sprawdzić czas napełniania kapilary, naciśnij kciukiem jego dziąsło na kilka sekund. Kiedy przestaniesz, obszar powinien być blady. Policz ile czasu potrzeba, aby powróciły do normalnego koloru. Dotknij jego dziąseł, aby sprawdzić, czy są suche lub lepkie, co pomoże ci ustalić poziom nawodnienia.

Praca jelit

Przewód pokarmowy twojego konia jest złożoną maszyną, o którą należy zadbać, aby uzyskać maksymalną efektywność. Złota zasada karmienia – mało i często – opiera się na tym długim i stopniowym procesie trawienia. Z tego powodu, jelito konia powinno stale wydawać odgłosy, gdy przesuwa pokarm – cichy żołądek jest powodem do niepokoju.

Zdrowe jelita wytwarzają różne odgłosy, od bulgotliwych dźwięków i brzęczących od płynów, po huczące. Brak jakiegokolwiek dźwięku wskazuje na utratę funkcji w tym obszarze przewodu pokarmowego i może być oznaką kolki. Często nasłuchuj, aby ustalić, co jest normalne.

Używając stetoskopu lub tylko przyciśniętego ucha, słuchaj odgłosów za ostatnim żebrem konia, poziomo na jego biodrze. Nasłuchuj przez 15 sekund, następnie przejdź w dół, aby zdusić poziom i słuchaj ponownie. Powtórz po obu stronach, na obu poziomach.

Back to Top