Przysmaki dla konia

Przysmaki dla konia

Osoby, które jeżdżą konno lub odwiedzają stadniny rekreacyjnie najczęściej przywożą wiele przeróżnych smakołyków dla koni. Niestety, nie zawsze to, co jest powszechnie uważane za przysmaki dla tych zwierząt, faktycznie sprawdza się w codziennym żywieniu. Zanim wiec przywieziemy naszym ulubieńcom ciastka czy kostki cukru, warto skonsultować się z właścicielem stadniny lub po prostu zdobyć trochę wiedzy na temat żywienia koni. Podawanie im nieodpowiednich przysmaków może bowiem powodować sporo dolegliwości zdrowotnych.

Jeśli jeździmy konno w konkretnej stadninie, najlepiej od razu skonsultować się z właścicielem koni czy z osobami, które na co dzień opiekują się nimi. Oni mają wiedzę na temat tego, jakie przysmaki są dla koni bezpieczne i zdrowe. Nigdy nie należy natomiast karmić koni ukradkiem, na własną rękę, podając im niesprawdzone i nieskonsultowane smakołyki. Dobrym pomysłem jest również robienie zakupów w specjalistycznych sklepach jeździeckich, które oferują gotowe, profesjonalne przysmaki dla koni, które z pewnością są bezpieczne dla zdrowia zwierząt.

Zawsze mile widziane świeże jabłka i marchewki

Konie jako typowe zwierzęta roślinożerne, najbardziej lubią pokarm roślinny. Zamiast dropsów, cukierków czy kostek cukru, najlepiej przywieźć im świeże jabłka i marchewki, które uwielbiają i pochłaniają w zawrotnym tempie. Owoce i warzywa podaje się w całości, nie ma konieczności ich krojenia na kawałki czy wyjmowania ogryzków z jabłek. Każdy, kto choć raz widział końskie zęby, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, że poradzą sobie one z najtwardszymi owocami. Jeśli przywozimy jabłka i marchew dla koni, zadbajmy o to, by były one dojrzałe, świeże, w żadnym razie nie nadgnile czy zepsute. Końskie żołądki to nie śmietniki, do których można wrzucać te owoce warzywa, które nie nadają się już do konsumpcji przez ludzi. Trzeba również pamiętać, aby warzywa i owoce były umyte albo chociaż bardzo dobrze otrzepane z ziemi lub piasku.

Duży nacisk na prawidłowe żywienie koni wynika w dużym stopniu z budowy i specyfiki ich układu pokarmowego. Budowa i ułożenie przełyku tych zwierząt uniemożliwiają im wymiotowanie i zwracanie treści pokarmowej, której żołądek ze względu na kiepską jakość nie chce trawić. Podczas gdy psy lub koty po prostu zwracają szkodliwe dla nich pożywienie bez większych szkód dla ich zdrowia, konie muszą przetrawić wszystko, co trafi do ich przewodu pokarmowego.

Niewskazane przemycanie cukru

Wiele osób, które przyjeżdżają pojeździć konno czy odwiedzić stadninę, przemyca w kieszeniach cukier, który następnie podają koniom bez wiedzy i nadzoru opiekunów zwierząt. Nie jest to dobry pomysł, gdyż nadmiar cukru może zwierzęciu zaszkodzić. Owszem, koń chętnie zje każda ilość cukru, bo ma przyciągającym słodki smak. Nadmiar cukru jednak powoduje choroby grzybowe i pasożytnicze, a przy tym niekorzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Właściciele koni maja później problemy z koniecznością częstego odrobaczania koni. Oczywiście, jedna kostka cukru przy każdorazowej wizycie u ulubionych koni z pewnością nie zaszkodzi, jednak kilogramowe opakowanie zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem.

Suchy chleb jest dobra przekąską

Bardzo popularnym końskim przysmakiem, którego popularność wynika między innymi z kultowego filmowego tekstu, jest suchy chleb. Konie lubią go chrupać i bardzo im on smakuje. Trzeba jednak pamiętać, aby był to chleb stuprocentowo wysuszony, a nie jedynie czerstwy. Absolutnie zakazany jest natomiast chleb z najdrobniejszymi nawet śladami zepsucia czy pleśni. Ne mogą też znajdować się na nim ślady masła czy jakichkolwiek innych zanieczyszczeń. Taki brudny chleb powoduje bardzo bolesne i groźne dla końskiego zdrowia kolki.

Gotowe przekąski ze sklepów jeździeckich

Przekąski, jakie można znaleźć w sklepach jeździeckich, są bardzo dobrym pomysłem dla osób, które chcą podawać koniom sprawdzone i bezpieczne produkty. Oczywiście, także w tej kwestii należy zachować umiar – smakołyki należy podawać w niewielkich ilościach, a nie na kilogramy. Warto jednak mieć świadomość, że to, co w sklepie jeździeckim dostaniemy w bardzo wysokich cenach, możemy mieć za grosze w warzywniaku. Gotowe przekąski oparte są po prostu na suszonych warzywach i owocach. W sklepach można tez dostać owocowe dropsy dla koni, które są bardzo smaczne, ale niektóre zwierzęta niechętnie po nie sięgają, gdyż ich po prostu nie znają.

Kto ma odrobinę wolnego czasu i sporo zapału, może też upiec domowej roboty ciasteczka dla koni. W ich skład wchodzi mąka pszenna, płatki owsiane, sól i miód, są więc w pełni naturalne i bezpieczne dla zwierząt. Ciasteczka, podobnie jak inne przysmaki, należy podawać okazjonalnie, najlepiej jako nagrodę dla koni. Dzięki temu będą miały większą motywacje do współpracy podczas konnej jazdy i do posłusznego wykonywania poleceń jeźdźca.

Back to Top