Strój do jazdy konnej

Strój do jazdy konnej

Ubiór do jazdy konnej jest dosyć charakterystyczny, jednak nie wszystkie elementy stroju jeździeckiego są wymagane podczas rekreacyjnej jazdy. Przede wszystkim należy zadbać o wygodę i bezpieczeństwo, a efektowne dodatki zostawić jeźdźcom, którzy biorą udział w zawodach lub występują podczas bardziej oficjalnych uroczystości.

Sklepy jeździeckie są wręcz pełne różnych elementów i akcesoriów, które są podobno niezbędne podczas jazdy konnej. Jeśli jednak planujemy rozpocząć przygodę z jeździectwem, niekoniecznie trzeba poddawać się temu, co zalecają właściciele takich sklepów. Buty typu oficerki, bryczesy czy rękawiczki jeździeckie nie są obowiązkowym strojem jeźdźca. Takiego stroju wymaga się na egzaminach na poszczególne odznaki jeździeckie oraz na zawodach, ale na co dzień nie ma konieczności galowego ubioru podczas jazdy konnej.

Wygoda ponad modą i trendami

Wybierając strój do jazdy konnej należy postawić przede wszystkim na wygodę. Ubranie nie może krępować nam ruchów – nie powinno być zbyt obcisłe czy przylegające do ciała, gdyż nie pozwoli to utrzymać odpowiedniej pozycji podczas siedzenia w siodle. Trzeba więc zadbać o luźny strój, ale również bez przesady. Luźne, powiewające elementy ubioru mogą konia spłoszyć, będą też przyczepiały się do gałęzi drzew, gdy wybierzemy się w teren, szczególnie do lasu i na polne drogi. Strój jeździecki to przede wszystkim wygodne spodnie, które będą na tyle luźne, aby nie krępowały ruchów. Ich zadanie to także ochrona przed otarciami, na które są narażone przede wszystkim wewnętrzne partie ud. Spodnie muszą być też wybierane pod kątem przyczepności do siodła.

Wygodne spodnie, które nie krępują ruchów

W przypadku osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną, w zupełności wystarczą zwykłe bawełniane spodnie. Nie warto inwestować w profesjonalne spodnie do jazdy konnej, gdy jeszcze nie mamy pewności, czy jest to dla nas pasja na dłużej. Jeśli jednak jeździectwo stanie się jednym z ulubionych zajęć i będziemy spędzać w siodle nawet kilka godzin w tygodniu, warto zainwestować w profesjonalne spodnie do jazdy konnej. Są one bardzo obcisłe na długości od kostek do kolan, dzięki czemu jeździec ma pełne wyczucie konia i może z nim dobrze współpracować. Natomiast od kolan w górę spodnie jeździeckie są dosyć luźne, co ułatwia poruszanie się w siodle, a jednocześnie minimalizuje ryzyko obtarć i podrażnień skóry. Spodnie jeździeckie dostępne są w lżejszej wersji letniej oraz w wersji zimowej – wtedy są uszyte z grubego i wzmocnionego materiału, których chroni przed zimnem.

Ochrona głowy jeźdźca

Każda osoba, która jeździ konno, zarówno kompletny amator, jak i doświadczony jeździec, powinna obowiązkowo nosić nakrycie głowy w postaci toczka lub kasku. Nie pełni ono funkcji dekoracyjnej, tylko przede wszystkim chroni głowę razie upadku z konia i ryzyka urazu. Toczek sprawdza się też podczas jazdy w terenie, chroniąc twarz przed zaroślami i gałęziami, które podczas jazdy mogą uderzać jeźdźca w twarz. Co więcej, ma tez niewielki, ale funkcjonalny daszek, który świetnie sprawdza się jako ochrona przed deszczem czy opadami śniegu.

Nakrycie głowy powinno być wykonane z wysokiej jakości materiału, odpowiednio wyprofilowane, dopasowane do wielkości i kształtu głowy, a także wyposażone we właściwe mocowanie. Mocowania powinny składać się z nierozciągliwych pasków, które nie będą traciły jakości podczas długiego stosowania. Gumki pod broda nie są więc najlepszym rozwiązaniem. Kaski czy toczki wyposażone w gumki należy więc omijać szerokim łukiem – są tańsze, ale co za tym idzie, także o wiele słabsze jeśli chodzi o jakość. Choć wiele sklepów jeździeckich oferuje sprzedaż przez internet, takie rzeczy jak toczek i kask należy kupować osobiście. Ważne jest bowiem, aby przymierzyć wybrane nakrycie głowy, sprawdzić, czy dobrze leży i czy w żadnym miejscu nie uciska. Jeśli toczek lub kas będą niewygodne i wybrane przypadkowo, z pewnością wpłyną one na pogorszenie jakości jazdy. A jeździec ma przecież zajęte ręce i nie może co chwilę poprawiać niewygodnego nakrycia głowy.

Buty do jazdy konnej

Obuwie, w jakim jeździmy konno, nie powinno być przypadkowe. Bardzo ważne jest, by miało gładką i twarda powierzchnię, dzięki której stopa nie będzie męczyła się podczas długiej jazdy. Zauważmy też, że zwłaszcza początkujący jeźdźcy często stają w strzemionach – jeśli but będzie miał miękką powierzchnię, już po kilku minutach taka jazda będzie bardzo męcząca i niewygodna. Zwracajmy uwagę także na fakturę podeszwy – im gładsza, tym lepsza. Jeśli pod spodem będą traktory, ich faktura może powodować, że będą się zaczepiały o strzemiona za każdym razem, gdy jeździec będzie schodził z kona. Typowe buty do jazdy konnej mają niewielkie obcasy, które zapewniają wygodne zaczepienie się stopy w strzemionach.

Podobnie, jak w przypadku spodni jeździeckich, na początku przygody z jazdą konną wystarczą mocne, dobrej jakości. Jeśli jednak zamierzamy jeździć konno regularnie, dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne buty jeździeckie, zwłaszcza oficerki. Najlepiej, by były one wykonane z wysokiej jakości skóry. Taka wersja jest co prawda dosyć droga, ale zapewnia bezproblemowe użytkowanie butów przez wiele sezonów. Jeśli zdecydujemy się na tańszą opcję, czyli oficerki wykonane z gumy, będą one dosyć niewygodne podczas długiego użytkowania – zimą jest w nich zimno, a latem bardzo gorąco. Mają jednak także swoje plusy – idealnie sprawdzają się podczas deszczowej pogody, gdy trzeba sporo chodzić po błocie.

Back to Top